Як правильно доглядати за зубами

Оля БЕРЕЗЮК


Голівудська посмішка... Хто про неї не мріє? Звичайно, кожен хоче мати гарні та білі зуби, та не кожний знає, що від їх стану залежить не тільки зовнішній вигляд, а й ваше здоров'я: деякі хвороби можуть виникнути через те, що у вас... карієс. Отже, як правильно доглядати за зубами? 

Насамперед почнімо з того, що існує правильна технологія — як, чим і скільки часу правильно чистити зуби. 

Як правильно чистити зуби?

Три хвилини — саме стільки потрібно часу, аби ретельно почистити зуби. Зазвичай ми виділяємо на цю процедуру лише двадцять-тридцять секунд. Насправді чистити потрібно як слід усю поверхню усіх зубів! Навіть останню вісімку необхідно очистити з усіх боків. Спочатку потрібно ретельно почистити зовнішні поверхні усіх лівих зубів, потім передніх, згодом жувальні поверхні верхніх, потім нижніх зубів, далі внутрішні поверхні зліва, спереду, справа, верхніх зубів, потім так само нижніх.

До речі: надто інтенсивне "тертя" зубів призводить до стирання поверхні емалі! 

Як часто потрібно чистити зуби?

На нечищених зубах миттєво утворюється зубний наліт, основну масу якого становлять карієсогенні мікроби, а іншу частину — харчове середовище для них. Цей "коктейль" призводить до розвитку карієсу і захворювань ясен. Щоправда, майже одразу і на чищених зубах з'являється незначний наліт, але дуже слабкий і не хвороботворний. Тому порада фахівця — чистіть зуби двічі на день: уранці після сніданку і ввечері перед сном.

На жаль, у людей склалася хибна думка про те, що зуби потрібно чистити одразу після того, як прокидаєшся. Але після навіть легкого сніданку у ротовій порожнині вже формується наліт, який провокує розмноження бактерій, що "залишають у спадщину" хвороби — пародонтоз і карієс.

Якщо ж ви почистили зуби після сніданку, то бактеріям немає на чому розмножуватися. Те ж саме стосується і "нічної чистки" — на ніч обов'язково потрібно забирати усі залишки їжі. Щоправда, не всі розуміють, що зуби таки потрібно чистити щіткою, а не розхитувати жувальними гумками.

До слова: деякі стоматологи стверджують — навіть якщо ви з'їдаєте по кілограму солодощів на день, але після цього чистите зуби, то карієс вам не загрожує. 

Без цукру...

Жувальна гумка — це зовсім не зубна щітка. І хай том що говорять спеціалісти із Української асоціації стоматологів, жуйка , яка повинна робити вашу посмішку білосніжною, не лише розхитує пломби, а й може стати причиною виникнення гастриту. Річ у тім, що коли ви жуєте свій улюблений "Орбіт" чи "Дірол" більше як три хвилини, у вас виділяється слина, яка викликає подразнення шлунку і, як наслідок виникає гастрит або інший невротичний стан травного тракту.

Щоправда, є й позитивні моменти — через годину після прийому їжі жуйка сприяє виділенню шлункового соку, що допомагає перетравлюванню їжі. Ще одна перевага жуйки — вона очищує жувальну поверхню. Щоправда, карієс найчастіше виникає у зоні поміж зубів, яку очистити жувальною гумкою взагалі нереально!

До слова: не маєте можливості почистити зуби після обіду? З'їжте яблуко, моркву або інший природній продукт. Повірте, ефект не гірший від гумки, ще й додаткові вітаміни отримаєте. 

А у вас у роті є важкодоступні місця?

Як стверджують фахівці, від форми зубної щітки насправді мало що залежить. Те, що постійно рекламують різного виду щітки, які "можуть очистити навіть важкодоступні місця" — це всього лише рекламний хід, який придумали зовсім не стоматологи, а піарщики певних компаній, котрі виготовляють продукцію для догляду за порожниною рота. Якщо ж говорити про види щіток, то насправді важливим є лише те, наскільки жорсткі волосинки на щітці.

Давати заочно поради, яка саме кращі ворсинки — жорсткі чи м'які — не можна, тому що це має робити лише ваш стоматолог. Він повинен керуватися тим, у якому стані ваші зуби, яка жорсткість емалі, та іншими деталями. Але є загальне правило: якщо у вас надто чутливі ясна, то ворсинки зубної щітки не повинні бути надто жорсткими, аби не викликати подразнення, яке може спричинити кровотечу ясен. Людям зі здоровими яснами, густою емаллю, але з надлишковим утворенням зубних відкладень від куріння, міцної кави та чаю потрібно чистити зуби до блиску більш жорсткими щітками. Слід звернути увагу і на внутрішню поверхню зубів, де зубний наліт накопичується особливо інтенсивно, а вичистити її надзвичайно складно. Важливе правило — зубну щітку потрібно міняти раз на три місяці.

До слова: аборигени в Африці взагалі чистять зуби дерев'яними паличками, проте посмішки в них залишаються білосніжними. 

Зубна "ПАСТкА"

Як вибрати правильну зубну пасту, яка б насправді відповідала вашим вимогам, а не моді. Як це не смішно звучить, але рекламні ролики є своєрідними законодавцями моди на певний продукт. Людина думає, що якщо вже створили рекламу про цю продукцію, то це означає, що вона пречудова. Та, на жаль, таке твердження не завжди відповідає дійсності.

Передусім потрібно звертати увагу на поради свого лікаря (якщо він не є заангажований певною фірмою-виробником), а також на стан своїх зубів. Запам'ятайте: перед тим, як купувати пасту, "яка захищає" ваші зуби, потрібно знати, від чого саме вам потрібно їх захищати. Якщо у вас підвищена чутливість шийок, то вам потрібні зубні пасти з пониженим ефектом стирання емалі. Якщо від карієсу, то обирайте пасту із підвищеним вмістом фтору, хоча варто пам'ятати, що чистка зубів найбільш фтористою пастою задовольняє лише 30% потреб організму. Решту фтору та кальцію людина повинна отримувати із їжі. Якщо ви страждаєте на пародонтоз, то і пасти підбирати слід проти пародонтозу. Взагалі карієс та пародонтоз одночасно трапляються рідко.

Якщо ви вирішили відбілити зуби, то вам слід знати, що більша частина підбілювачів сильно випалює емаль і дуже негативно впливає на стан ясен. Чому? А тому, що відбілювати здатні тільки дуже агресивні середовища.

До слова: білизна зубів не свідчить про добрий їх стан, оскільки багата на кальцій емаль має дещо жовтуватий відтінок! 

Нитки для зубів

Зараз увійшло в моду чистити зуби зубними нитками. Але потрібно знати, що не кожному можна ними користуватися. Деякі фахівці кажуть, що нитки позитивно впливають на очищення контактної поверхні зубів. Але слід зауважити, що в кожної людини між зубами є різні проміжки: одні можуть чудово почистити зуби лише щіткою, а в деяких людей ці проміжки настільки малі, що не лише щітка, а й нитка туди не пролізе. Крім того, ця нитка може пошкодити ясна, а хронічне пошкодження міжзубного ясенного сосочка може привести до утворення так званої "кишені" у яснах, що є невиліковним ускладненням.


Джерело: postup.net.ua